PIC12F519T-I/MS
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
PIC12F519T-I/MS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of I/O : 5
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 41 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : -
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 1.5KB (1K x 12)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : POR, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 12F
Supplier Device Package : 8-MSOP
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 8MHz
Base Product Number : PIC12F519
Description : IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-MSOP